• Darmowa dostawa od 299 zł
  • Tylko oryginalne produkty
  • Możliwość zwrotu w ciągu 30 dni

Łowienie pstrągów tęczowych: w ten sposób złowisz więcej niż twój sąsiad!

Łowienie pstrągów od dawna jest sposobem na przyjemne spędzenie wspólnego czasu z przyjaciółmi bądź rodziną. Już samo łowienie jest relaksujące, a „dobry połów” może zakończyć się wspaniałym smacznym posiłkiem.

Raven Fishing Polska 10 marca 2021
Łowienie pstrągów tęczowych: w ten sposób złowisz więcej niż twój sąsiad!
Łowienie pstrągów tęczowych: w ten sposób złowisz więcej niż twój sąsiad!
Łowienie pstrągów tęczowych: w ten sposób złowisz więcej niż twój sąsiad!

Łowienie pstrągów od dawna jest sposobem na przyjemne spędzenie wspólnego czasu dla przyjaciół, rodziny lub kolegów. Już samo łowienie jest relaksujące, a „dobry połów” zapewni smaczny posiłek. Połowy pstrąga tęczowego prawie zawsze odbywają się na łowiskach komercyjnych, zwanych czasami łowiskami „Put and Take”. Zbiorniki zarybiane są rybami przeznaczonymi do złowienia i zabrania z łowiska. Ale jak złowić więcej ryb niż twój sąsiad?

Pstrąg gotowy do zjedzenia
Jak przygotować pstrąga? Kliknij na obrazek i przeczytaj!

Jak działa zbiornik z pstrągami?
W stawach pstrągowych hoduje się własne pstrągi lub kupuje ryby hodowlane z hodowli komercyjnych. Ryby zakupione w dużych ilościach przetrzymywane są w dużych basenach, gdzie świeżość wody jest jednym z najważniejszych kryteriów dobrej kondycji ryb. Każdego dnia podejmowane są czynności, mające na celu utrzymanie doskonałej jakości wody. Ryby basenach są często sortowane według wielkości, wagi i gatunku, tak aby można było szybko określić, jaki rodzaj / rozmiar ryb należy wypuścić do stawów. Ilość ryb przeznaczonych do wypuszczenia najczęściej oceniana jest codziennie. Nierzadko właściciele decydują się na wypuszczenie określonej liczby ryb lub kilogramów ryb w przeliczeniu na wędkarza. Zatem im więcej wędkarzy przychodzi na ryby, tym więcej pstrągów lub „kilogramów ryb” jest wypuszczanych do łowiska. Takie zabiegi prowadzą do utrzymania zawsze wystarczającej ilości ryb w stawach. Oznacza to, że odwiedzający łowisko zawsze mają pewność, że mają szanse na złowienie ryby. Oczywiście połowy mogą się znacznie zmienić z dnia na dzień.

Wędkarz łapie pstrąga

Właściwa technika we właściwym czasie
Czy podczas wspólnej wycieczki ryby będą dobrze brały? Często możemy się o tym przekonać dopiero w dniu łowienia. Intensywność brań zmienia się w zależności od pory roku, ale też podczas tego samego dnia. Spróbuj oszacować szanse na skuteczne łowienie z kilkudniowym wyprzedzeniem. Wczesny poranek jest zazwyczaj lepszy niż popołudnie. Nad ranem ryby często jeszcze pływają po całym stawie przeważnie nie skupiając się jeszcze w grupy. W ciągu dnia można zaobserwować formujące się grupy – szczególnie dobrze widoczne i łatwe do obserwowania w słoneczny dzień w okularach polaryzacyjnych! W pochmurny lub bardzo zimny dzień można spotkać grupy wędkarzy, którzy metodycznie rzucają w to samo miejsce i regularnie łowią ryby. To znak, że znaleźli zgrupowane ryby. Stado nieustannie przemieszcza się w łowisku, zatem należy uważnie obserwować to co się dzieje wokół, tak aby być jak najbliżej zgrupowanych ryb. Wtedy będziesz miał szansę na złowienie nawet kilku ryb z jednego miejsca. W tym artykule nie zagłębiamy się mocno w szczegóły technik łowienia. Podpowiemy oczywiście jak możemy złowić pstrąga na łowisku komercyjnym, tak aby każdy mógł dalej rozwijać swoją ulubioną technikę.

Ogólnie rzecz ujmując, oprócz wędki muchowej, pstrąga na łowiskach komercyjnych można łowić na spinning stosując pasty pstrągowe i/lub larwy mącznika oraz metodą spławikową.
Wędkarstwo spinningowe: - zmieniaj prędkość prowadzenia przynęty, - znajdź odpowiedni kolor przynęty, - łącz przynęty ze sobą - np. połącz dwa kolory pasty pstrągowej lub pastę z larwą mącznika, - spaceruj aktywnie wzdłuż łowiska w poszukiwaniu ryb, - zmieniaj rozmiar przynęty - zakładaj jedną lub dwie larwy, zmieniaj ilość ciasta na haczyku.
Wędkarstwo spławikowe: - Zmieniaj ustawienia gruntu – znajdź głębokość, na której przebywają ryby i na której będziesz miał najwięcej brań, - przestawiaj zestaw co jakiś czas – możesz to robić poprzez podciąganie lub przerzucanie zestawu, - pasta pstrągowa jest pływająca, a larwa mącznika tonie - weź to pod uwagę, - w upalne dni staraj się łowić na pastę z powierzchni wody, - jeżeli szukasz tylko dużych ryb, spróbuj łowić „wolniej” – zostaw zestaw spławikowy w jednym miejscu na dłużej lub prowadź przynętę jak najwolniej.

Pstrąg koło wędki

Wskazówki ogólne:
Zabieraj ze sobą przygotowane zestawy/przypony uzbrojone w krętlik. Krętlik zmniejszy skręcanie i plątanie się zestawu, a w przypadku splątania będziesz mógł łatwo i szybko wymienić zestaw. Używaj formy do pasty pstrągowej – będziesz mógł ją w szybki i łatwy sposób założyć na haczyk tak by nie tracić czasu podczas dobrego żerowania ryb. Zabierz ze sobą zapasowy ekwipunek – na łowiskach komercyjnych łowią też bardzo początkujący wędkarze, co może skutkować całkowitym splątaniem/zerwaniem twojego zestawu. Zapasowy spławik, linka główna itd. pozwolą pozostać na łowisku – pamiętaj o tym przygotowując ekwipunek w domu przed wyprawą.

0 komentarze

Komentarz

Komentarz do tego artykułu

Maksymalnie 1000 znaków
Otrzymaliśmy Twój komentarz. Zostanie on wyświetlony na stronie po zatwierdzeniu go przez webmastera.
Nie udało się przetworzyć Twojej odpowiedzi, spróbuj ponownie.