Łowienie szczupaków na martwą przynętę ze spławikiem. Dajemy Ci 5 wskazówek!
Z tego artykułu dowiesz się jak złapać szczupaka przy wykorzystaniu martwej przynety.
6 maja 2021
Łowienie szczupaków na martwą przynętę ze spławikiem. Dajemy Ci 5 wskazówek
Nadeszły odpowiednie miesiące do łowienia szczupaków, ale nie wiesz jak zacząć?
Wskazówka 1: Wybierz miejsce które znasz
Wykorzystaj swoje i innych doświadczenie aby wybrać odpowienie łowisko. Doświadczenie twoje i innych będzie niezwykle pomocne podczas łowienia na martwą przynętę ze spławikiem! Zastanów się dokładnie, gdzie w przeszłości miałeś najwięcej brań, jak wyglądały i czy możesz rozpoznać jakiś schemat, który dawał Ci najwięcej kontaktów z rybami. Te informacje są bardzo istotne, gdy wybierasz się ze spławikiem na szczupaka. Zimą szczupak nie będzie odpływał daleko od dobrych jesiennych miejsc gdzie wczesniej żerował
Wskazówka 2: Podczas łowienia szczupaków na martwą przynętę wybierz sprzęt, któremu możesz zaufać
Nie łowiłeś przez długi czas, a może chcesz wyjść z wędką, której od jakiegoś czasu nie używałeś? Nie ma problemu! Ta mała lista kontrolna pomoże Ci szybko sprawdzić sprzęt.
• Sprawdź, czy Twoje haki są nadal ostre
• Sprawdź czy wszystkie krętliki, agrafki i złączki są wolne od rdzy
• Usuń 5 metrów linki głównej i ponownie zawiąż węzły
• Sprawdź czy kołowrotek działa prawidłowo
• Sprawdź wędkę – możesz ją przygiąć o inny przedmiot lub poprosić kogoś by przytrzymał szczytówkę – sprawdź łączenia i przelotki
Nie znalazłeś jeszcze odpowiedniej wędki lub potrzebujesz porady? Odwiedź nasz sklep wędkarski, możesz też wysłać do nas swoje zapytanie, a na pewno otrzymasz pomoc.
Wskazówka 3: Zacznij od małej przynęty
Łowienie na duże przynęty nie oznacza większych okazów. Zacznij od przynęty dostępnej dla każdego szczupaka. Sprowokowanie do brania i pierwszy złowiony szczupak są na pewno ważniejsze na początku przygody niż metrowa ryba. Nie utrudniaj sobie zadania i nie zakładaj na początek łowienia bardzo dużymi przynętami. Zacznij od takich o długości około 10-15 cm. Zwiększy to ilość brań i nie będzie sprawiało kłopotów podczas zarzucania zestawu. Duża płoć może ważyć nawet 200 gramów i nie każda wędka sobie z tym poradzi!
Porada 4: Szczypce do odhaczania i mata do odhaczania zawsze są potrzebne
Bezpieczeństwo ryb to jeden z najważniejszych tematów w wędkarskim hobby. Możesz z łatwością o to zadbać, odpowiednio obchodząc się ze złowioną rybą.
Podebrałeś złowioną rybę podbierakiem czy chwytem pod skrzela? Na lądzie szczupak może skakać i wykonywać nieoczekiwane ruchy. Na macie do odhaczania jest to bezpieczniejsze zarówno dla wędkarza, jak i dla samego szczupaka. Jeśli szczupak jest na macie do odhaczania, masz czas na bezpieczne odczepienie ryby. Użyj do tego długich, mocnych szczypiec. Zapewniają one wystarczająco mocny chwyt haczyka lub kotwicy i pozwalają szybko wypiąć go z paszczy szczupaka.
Wskazówka 5: Podczas łowienia szczupaków na martwą przynętę wybieraj świeżą przynętę
Jakie jedzenie uważamy za najsmaczniejsze? Większość określi to jako posiłek przygotowany ze świeżych składników. Szczupak również ma takie preferencje. W statycznym łowieniu na martwą przynętę (z ciężarkiem położonym na dnie) często jako przynętę stosuje się ryby morskie. Pomyśl o makreli, sardynkach lub śledziach. Jeśli zaczynasz łowienie szczupaków ze spławikiem, polecamy małe lub średnie płocie! Ta przynęta jest łatwa do uzbrojenia i dlatego jest idealna do prezentacji pod spławikiem. W zależności od wielkości przynęty, można wybrać pojedynczy haczyk, pojedynczą kotwiczkę lub zestaw dwóch kotwiczek. Zabezpiecz przynętę na grocie haczyka – przynęta będzie pewniej się trzymała na haku. Będziesz mógł zarzucić zestaw wielokrotnie bez obawy, że przynęta spadnie z haka.
Okres zimy
Łowienie szczupaków zimą często przynosi dobre rezultaty. Jeśli więc wybierasz się na łowienie szczupaków w grudniu, styczniu lub lutym, pamiętaj o tych wskazówkach. Jesteśmy pewni, że po ich zastosowaniu przeżyjesz piękne przygody.
Pamiętaj aby sprawdzić regulamin łowiska, na które się wybierasz – przestrzeganie okresów i wymiarów ochronnych obowiązujących na danym akwenie jest obowiązkowe!
Złowiłeś piękną rybę? Udostępnij nam jej zdjęcie w mediach społecznościowych pod hasztagiem #wedkujzraven
Sprawdź nasze najnowsze blogi o łowieniu szczupaków, sandaczy i okoni, na których znajdziesz wskazówki, techniki i wiele więcej!
Polceany zestaw na szczupaka
• wędka: 3 metry, 3 funty
• kołowrotek: seria 2500/4000
• żyłka główna: 35/100 Fluorocarbon
• spławik: 35gr spławik szczupakowy
• ciężarek: 35gr ołowiu
• przypon: Fluorocarbon
• kotwice: rozmiar haka 3/0
• dodatkowo: flagi przynętowe i stopery do żyłki
• przynęta: średniej wielkości płoć 10-15cm
Akcesoria:
• długie szczypce do odhaczania
• mata do odhaczania
• podbierak
• plecak
• ciepła odzież
0 komentarze
Komentarz