10 wskazówek dotyczących łowienia na martwą przynętę
Zima to sezon, w którym należy łowić szczupaki na martwą przynętę
6 maja 2021
10 wskazówek dotyczących łowienia na martwą przynętę
Zima to dobra pora na poszukiwanie dużego szczupaka z martwą przynętą. Wcale nie musi to być takie trudne jak może się wydawać. Zebraliśmy dziesięć przydatnych wskazówek, które pomogą Ci złowić dużego szczupaka!
Wskazówka 1: Poszukaj szczupaka
Dość oczywistą wskazówką jest to, że powinieneś łowić tam, gdzie są szczupaki, inaczej łowienie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zimą szczupaki są pasywne i migrują w miejsca gdzie woda jest cieplejsza i przede wszystkim tam, gdzie znajduje się ich pokarm. Szukaj portów, mostów i kantów aby odkryć, gdzie na Twojej wodzie chowają się szczupaki. Jeżeli nie złowiłeś/nie miałeś brania w ciągu jednej lub dwóch godzin, znajdź inne miejsce. Wskazówka: zabierz ze sobą termometr, aby znaleźć cieplejszy fragment wody.
Wskazówka 2: Użyj mocnej wędki
Łowiąc na martwą przynętę skupiasz się na naprawdę dużych egzemplarzach ryb, których często nie da się okiełznać lekką wędką spinningową. Ponadto, jeśli łowisz z brzegu, powinieneś mieć możliwość zarzucenia ciężkiego zestawu na większą odległość. Do takiego łowienia zdecydowanie można użyć wędki karpiowej o krzywej ugięcia około 2,5 funta i miękkiej akcji szczytowej lub co jest oczywiste, dedykowanej wędki do łowienia na martwą przynętę. W ten sposób będziesz mógł bez problemów zarzucać zestaw i mieć optymalną kontrolę nad każdą dużą rybą.
Wskazówka 3: Ogranicz swój sprzęt do tego co jest niezbędne
Możesz łowić na martwą przynętę różnymi metodami. Pod rozwagę można wziąć łowienie z sygnalizatorem brań lub zestawem spławikowym. Z naszego doświadczenia wynika, że ta druga metoda generalnie daje wyniki najszybciej. Ważne jest, aby Twój sprzęt był tak dobrany byś mógł się szybko przemieszczać nad wodą. Wszystko, czego potrzebujesz, to mały pojemnik na sprzęt z zapasowymi akcesoriami, podbierak, mata i szczypce do odhaczania, wędka i kilka przynęt.
Wskazówka 4: Wybierz odpowiednią przynętę
Oczywiście do omawianej metody stosuje się martwą rybę. Ale co lubi szczupak? Oprócz złowionych na miejscu płoci lub okoni, na targu lub w sklepie rybnym można kupić przynęty, które również będą świetnie się sprawdzały. Weźmy na przykład stynkę, sardynkę, makrelę czy ostroboka. Wskazówka: ryby przeznaczone na przynęty należy zamrażać pojedynczo, unikniesz wtedy rozmrażania całego zapasu przynęt i nie będziesz musiał odłupywać zmrożonych ryb od siebie na łowisku.
Kup odpowiednią przynętę:
Posiadamy szeroką gamę przynęt na drapieżniki, a szczególnie polecane są bardzo małe martwe ryby przeznaczone na przynęty do dropshot’a lub łowienia w pionie. Także duże przynęty, takie jak sardynki i śledzie są godne polecenia. Początkujący wędkarze mogą nie zrozumieć od razu wyboru ryb słonowodnych jako przynęty podczas łowienia drapieżników w słodkiej wodzie. Jednak doświadczeni łowcy drapieżników wiedzą, że ryby morskie są bardzo aromatyczne, bogate w olej i zdecydowanie ułatwią szczupakom znalezienie naszej przynęty w toni.
Wskazówka 5: Nie bój się eksperymentować
Każde łowisko jest inne, na każdym łowisku szczupaki mają swoje „upodobania”. Dlatego nie można określić z całą pewnością, jaka przynęta sprawdzi się na twojej wodzie. Nie obawiaj się eksperymentować z różnymi rozmiarami martwej przynęty. Na wielu wodach do łowienia szczupaków często używa się płoci o wielkości 15-25 cm. W takim przypadku wybierz przynęty o długości co najmniej 30 centymetrów i spróbuj złapać duże okazy
Wskazówka 6: Wzbogać przynętę olejem rybim
Podczas pasywnego łowienia szczupaków na martwą przynętę bardzo ważny jest jej zapach. Wybieraj tłuste, bogate w olej ryby, takie jak sardynka czy makrela. Możesz też samodzielnie wzbogacić swoją przynętę olejem rybim. Wstrzyknięcie oleju rybnego do przynęty za pomocą specjalnej igły spowoduje, że przynęta będzie wydzielała wabiący zapach przez wiele godzin.
Wskazówka 7: Użyj prostego zestawu
Do łowienia na martwą rybkę najbardziej odpowiedni będzie prosty, nieskomplikowany zestaw. Ważne jest, aby używać bardzo ostrych haków/kotwiczek, które dobrze trzymają przynętę i dają gwarancję skutecznego zacięcia. Ponieważ szczupak często atakuje z boku, pojedyncza kotwica z tyłu przynęty wystarcza do zbrojenia przynęty do około 20 centymetrów. Jeśli używasz większych ryb na przynęty, wybierz zestaw z dwoma kotwiczkami
Wskazówka 8: Nie zapomnij o szczypcach do odhaczania
Nie odhaczaj szczupaków gołymi rękami! Szczególnie większe szczupaki czy sandacze potrafią połknąć przynęty bardzo głęboko - kotwice mogą być bardzo głęboko w pysku ryby tak więc wsuwanie tam swojego palca nie jest dobrym pomysłem. Zawsze używaj długich szczypiec do odhaczania, aby bezpiecznie i szybko uwolnić kotwiczkę z pyska ryby.
Wskazówka 9: Szybko wypuść rybę
Nie zniechęcaj się nawet wtedy gdy temperatura spadnie poniżej zera, ponieważ zawsze możesz mieć szansę na złowienie pięknego okazu. Podczas niskich temperatur ważne jest jednak, aby ryba była jak najkrócej poza wodą. Warstwa śluzu, a nawet oczy szczupaka mogą zamarznąć, a tego zdecydowanie należy unikać! Przy wypuszczaniu ryby zawsze sprawdzaj czy jest w dobrej kondycji. Przytrzymaj rybę w wodzie i sprawdź czy szczupak porusza skrzelami, możesz delikatnie poruszyć rybą w przód i w tył tak aby „złapał oddech” i samodzielnie odpłynął
Wskazówka 10: Ubierz się ciepło
Miesiące zimowe sprzyjają łowieniu dużych szczupaków, ale na brzegu jest mniej przyjemnie. Ciepłe ubranie pozwoli ci spędzić nad wodą tyle czasu ile będziesz chciał/potrzebował. Zakładanie wielu warstw odzieży (ubranie na „cebulkę”) pozwoli zatrzymać ciepło. Odpowiednim wyborem będzie założenie jako ostatniej, wierzchniej warstwy wiatro- i wodoodpornego ubrania lub kombinezonu termicznego. Nie zapomnij o ciepłych butach i rękawiczkach! Zabierz ze sobą termos z gorącą kawą, czekoladą lub zupą – łyk gorącego napoju czy kubek gorącej zupy na pewno Cię rozgrzeje
Sprawdź nasze najnowsze blogi o łowieniu szczupaków, sandaczy i okoni, na których znajdziesz wskazówki, techniki i wiele więcej!
0 komentarze
Komentarz