• Darmowa dostawa od 299 zł
  • Tylko oryginalne produkty
  • Możliwość zwrotu w ciągu 30 dni

7 sposobów na skuteczne nęcenie

W tym krótkim artykule przedstawię Wam sposoby na skuteczne nęcenie, które będą zależne od łowiska oraz odległości na której znajdują się potencjalne miejscówki.

Raven Fishing Polska 29 września 2021
7 sposobów na skuteczne nęcenie
7 sposobów na skuteczne nęcenie

7 sposobów na skuteczne nęcenie

W tym krótkim artykule przedstawię Wam sposoby na skuteczne nęcenie, które będą zależne od łowiska oraz odległości na której znajdują się potencjalne miejscówki.

1. Materiały PVA

Jednym z bardziej popularnych i jednocześnie skutecznych sposobów na minimalistyczne nęcenie jest wykorzystanie materiałów PVA. Niewątpliwym plusem tej metody jest precyzja podania zanęty oraz brak ryzyka splątania zestawu. Karpiarze najczęściej używają woreczków lub siateczek PVA. Woreczki są nieco większe i bardziej podatne na podmuchy wiatru, jednak poza zanętą możemy w nich umieścić cały zestaw wraz z ciężarkiem i przyponem. Napełnione zanętą siateczki PVA należy nawlec na przypon i zarzucić zestaw.

Podczas korzystania z materiałów PVA należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość naszej mieszanki. Nie należy używać mokrych ziaren oraz zanęty z dodatkiem wody. Wiele dipów oraz boosterów nie rozpuszcza PVA dlatego warto z nich skorzystać podczas punktowego nęcenia.

Do wypełnienia woreczków lub siatek PVA najczęściej używam kulek proteinowych (całych i pokruszonych), pelletów, suchej zanęty oraz preparowanych ziaren. Jest wiele możliwości dlatego warto trochę poeksperymentować.

2. Łódka zdalnie sterowana

Na wielu łowiskach łódka zanętowa daje dużą przewagę nad metodą rzutową. Szczególnie polecam modele z wbudowaną echosondą, które nie tylko umożliwią wywiezienie zestawu ale również pozwolą na poznanie ukształtowanie dna i szybkie wytypowanie potencjalnych miejscówek. Na rynku znajdziemy droższe wersje wyposażone w GPS dzięki, któremu za każdym razem wywieziemy zestaw dokładnie w to samo miejsce.

3. Ponton

Jeśli na łowisku nie obowiązuje zakaz korzystania ze środków pływających warto mieć ze sobą ponton. Będąc na wodzie możemy obstukać dno za pomocą ciężarka lub specjalnej sztycy oraz sprawdzić czy w łowisku znajduje się naturalny pokarm. Po odszukaniu odpowiedniego miejsca wystarczy precyzyjnie umieścić zestaw w łowisku oraz dokładnie zanęcić.

  • Precyzyjne postawienie zestawu z pontonu często przynosi niesamowite efekty

4. Łyżka zanętowa

Do nęcenia miejscówek znajdujących się w niewielkiej odległości od brzegu warto wykorzystać łyżkę zanętową, którą bez problemu poślemy ziarna takie jak konopie czy kukurydza na odległość około 15-20m. Jeśli chcemy nęcić nieco dalej należy zamontować dłuższą sztycę oraz zwiększyć spoistość podawanej mieszanki. Łyżka jest bardzo często wykorzystywana do dywanowego nęcenia z pontonu.

  • Łyżka zanętowa to idealne narzędzie do nęcenia na krótkim dystansie

5. Proca

Do precyzyjnego nęcenia kulkami proteinowymi lub pelletem warto wykorzystać procę. Dobra proca umożliwia podanie zanęty na odległość około 20-30m zależnie od warunków atmosferycznych. Wielu wędkarzy nęci mikropelletem lub gotowaną konopią. Podanie tak drobnej frakcji wymaga nieco wprawy jednak przy odpowiedniej technice jest jak najbardziej możliwe.

6. Rura zanętowa

Jeśli Twoje miejscówki znajdują się na dużych odległościach i chcesz nęcić kulkami proteinowymi wykorzystaj do tego celu rurę zanętową tzw. kobrę. To niezwykle proste urządzenie, które przy odpowiedniej technice pozwala posłać kulki proteinowe na odległości przekraczające 100m. Droższe modele rur zanętowych nie męczą ręki ponieważ są wykonane z lekkiego i wytrzymałego włókna węglowego.

7. Spod/Spomb

Nęcenie przy użyciu spomba lub rakiety zanętowej na wielu rzutowych łowiskach stanowi jedyną skuteczną metodę nęcenia. Na tego typu zbiornikach odgłos wpadającej do wody rakiety jest kojarzony przez ryby z pokarmem. Aby zacząć nęcić ciężkim spombem lub rakieta należy zaopatrzyć się w mocną wędkę typu Spod oraz odporny na przeciążenia kołowrotek. Dysponując odpowiednim sprzętem i dobrą technika możemy skutecznie podawać naszą mieszankę na ekstremalne odległości dochodzące nawet do 150m. Niewątpliwym atutem tej metody jest możliwość wykorzystania bardzo drobnej mieszanki składającej się z niewielkich ziaren i mikro-pelletów.

  • Spomb to idealne narzędzie do precyzyjnego nęcenia na ekstremalnych odległościach.

Sklep Raven Fishing

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące nęcenia karpi lub po prostu chcesz porozmawiać o wędkarstwie – koniecznie skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub odwiedź nasz sklep stacjonarny w Warszawie.

Chcesz pochwalić się swoimi zdobyczami ? Koniecznie wyślij nam swoje zdjęcia przez Facebooka lub bezpośrednio na maila sklep@raven-fishing.pl.

Pozdrawiamy i życzymy samych sukcesów nad wodą !