• Darmowa dostawa od 299 zł
  • Tylko oryginalne produkty
  • Możliwość zwrotu w ciągu 30 dni

Jak skutecznie łowić późną jesienią lub zimą?

Jesienią gdy temperatura wody jest znacznie niższa procesy trawienne u ryb są spowolnione dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ilość podawanej zanęty.

Raven Fishing Polska 21 września 2021
Jak skutecznie łowić późną jesienią lub zimą?
Jak skutecznie łowić późną jesienią lub zimą?

Jak skutecznie łowić późną jesienią lub zimą?

Jaka jest najlepsza przynęta na chłodniejsze miesiące ?

Jesienią gdy temperatura wody jest znacznie niższa procesy trawienne u ryb są spowolnione dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ilość podawanej zanęty. W przypadku regularnego nęcenia przy temperaturze wody oscylującej na poziomie 10 stopni używam około 1-2kg mieszanki dziennie. Przy większym ochłodzeniu i jeszcze zimniejszej wodzie staram się podawać zanętę, która jest lekkostrawna i niesycąca. Polecam kulki oraz pellety o nieco mniejszej zawartości białka.

Wielu karpiarzy łowiących pożną jesienią, a nawet zimą stoi przed wyborem skutecznej przynęty, która sprawdzi się w zimnej wodzie. W sprzedaży znajdziemy kulki tonące, pływające, wafftersy, ziarna oraz pellety. Oczywiście część przynęt może okazać się bardziej łowna od pozostałych. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru przynęty, którą założymy na włos ?

Kulki proteinowe

W przypadku kulek proteinowych należy przyjrzeć się ich strukturze. Duża zawartość grubszych składników ( np. takich jak mielone konopie czy skorupki jaj) sprawia, że kulka szybciej pracuje uwalniając do wody drobne cząstki i aromaty. Kulki o gładkiej powierzchni mogą okazać się skuteczne w cieplejszym okresie lub podczas dłuższych sesji ponieważ będą pracowały znacznie wolniej.

Po zakupie polecam wrzucić kulkę proteinową do szklanki z wodą aby sprawdzić jak szybko uwalnia drobniejsze cząstki i oddaje aromaty. Jeśli woda w szklance zabarwi się szybko oznacza to, że kulka nadaje się do natychmiastowego użycia w zimnej wodzie. Jeśli woda zaczyna zmieniać kolor dopiero po dłuższym czasie polecam dopalenie kulek przy użyciu płynnych aromatów, które zwiększą ich atrakcyjność.

Jeśli chcę „dopalić” kulki proteinowe zawsze sięgam po Crafty Catcher Munga Juices .

Kulki pływające

Pływające kulki proteinowe tzw. pop-upy są podatne na chłonięcie dodatkowych aromatów. Warto zapamiętać, że moczenie i dipowanie zmniejsza pływalność przynęt dlatego przed zarzuceniem zestawu należy sprawdzić jak kulka z przyponem zachowują się w wodzie. Najlepiej zrobić to w wiaderku z wodą lub bezpośrednio w łowisku przy samym brzegu. Dobra prezentacja zestawu i przynęty wpływa na większą ilość brań oraz zmniejsza ryzyko spinek.

Do „dopalenia” kulek pływających najczęściej używam Korda Goo lub Crafty Catcher Easy Squeezy.

Pellety

W chłodniejszym okresie (od października do marca) polecam używanie niewielkich ilości pelletów w mniejszych średnicach, najlepiej do 6mm. Pellet najczęściej wykorzystuje do punktowego nęcenia z wykorzystaniem materiałów PVA co okazuje się niezwykle skuteczne.

Pellety różnią się nie tylko średnicą ale również składem. Zazwyczaj używam popularnych aromatów bazujących na świeżych i naturalnych składnikach, a będą to: zielona betaina, czarny halibut oraz czerwony halibut. Poniżej krótkie zestawienie najpopularniejszych pelletów.

Pellet szybkopracujący

Dokładnie tak jak podpowiada nam nazwa pellet po kontakcie z wodą szybko się rozpuszcza. Dla zwiększenia atrakcyjności polecam niewielki dodatek płynnego aromatu, który minimalnie wydłuży czas rozpuszczania.

Zielona betaina

Pellet bazujący na mączce rybnej z dodatkiem spiruliny i betainy posiada charakterystyczny zielony kolor oraz dużą zawartość białka. Odznacza się wysoką skutecznością o każdej porze roku dlatego jest tak ceniony przez wędkarzy.

Czerwony halibut

Red Halibut to pellet o dużej zawartości mączek i olejów rybnych, które szybko rozpuszczają się w wodzie. Niezwykle skuteczny w chłodniejszym okresie.

Classic halibut

Jeden z popularniejszych pelletów dostępnych w sprzedaży. Charakteryzuje się dużą zawartością mączek rybnych o intensywnym aromacie. Używany zarówno przez łowców karpi jak i sumiarzy. Czy jest skuteczny w zimnej wodzie? Jak najbardziej tak jednak w mniejszej ilości i średnicach do maksymalnie 6mm.

Ziarna

Używanie ziaren w chłodniejszym okresie rodzi wiele wątpliwości i ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Jedną z wad jest przyzwyczajenie karpiarzy do obfitego nęcenia, które kompletnie nie sprawdza się gdy woda jest już zimna. Jeśli temperatura wody ma 10 stopni lub mniej musisz drastycznie zmniejszyć ilość podawanej zanęty. Osobiście używam około 250g ziaren dziennie.

Orzechy tygrysie

Orzechy tygrysie cieszą się coraz większą popularnością, dla wielu karpiarzy stanowią jedną z podstawowych przynęt. Mimo wysokiej skuteczności warto mieć na uwadze, że gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni możemy wybrać jeszcze lepszą przynętę. Orzechy tygrysie dość szybko sycą karpie dlatego jeśli masz możliwość wybierz inne ziarna, którymi chcesz nęcić. Z pewnością pozwoli Ci to uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Konopie

Drobne partykuły takie jak konopie doskonale wabią ryby i utrzymują je w łowisku. Ze względu na drobną frakcję nawet duża ilość ziaren nie jest w stanie nasycić większych karpi dlatego są tak skuteczne chłodniejszych miesiącach. Konopie stanowią doskonały dodatek do mieszanek zanętowych podawanych w PVA.

Kukurydza

Słodka kukurydza z puszki bez wątpienia stanowi jedną z najpopularniejszych przynęt. Używana przez szerokie grono wędkarzy niemal przez cały rok. Jest bardziej miękka od kukurydzy gotowanej, która bardziej syci ryby. Niezwykle skuteczna na karpie, amury oraz mniejsze gatunki ryb spokojnego żeru.

Kukurydza, którą sami gotujemy jest bardziej twarda dlatego lepiej trzyma się na włosie. Kolejnym atutem jest możliwość nasączenia jej dodatkowym atraktorem. Jeśli planujemy aromatyzować kukurydzę zróbmy to po ugotowaniu, gdy woda już przestygnie. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy liquidy ( najczęściej stosowane przy produkcji kulek proteinowych) którym nie przeszkadzają wysokie temperatury. Będą to produkty: Mainline, Pro Line, Rod Hutchinson, Massive Biats oraz Solar.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule pozwolą Ci łowić jeszcze skuteczniej. Jeśli masz własne spostrzeżenia lub sposoby, dzięki którym położyłeś na macie duże ryby pożną jesienią lub zimą koniecznie daj nam znać !

Sklep Raven Fishing

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące nęcenia karpi lub po prostu chcesz porozmawiać o wędkarstwie – koniecznie skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub odwiedź nasz sklep stacjonarny w Warszawie.

Chcesz się pochwalić swoimi zdobyczami ? Koniecznie wyślij nam swoje zdjęcia przez Facebooka lub bezpośrednio na maila sklep@raven-fishing.pl.

Pozdrawiamy i życzymy samych sukcesów nad wodą !