• Darmowa dostawa od 299 zł
  • Tylko oryginalne produkty
  • Możliwość zwrotu w ciągu 30 dni

Jak złowić pięknego karpia w bardzo zimne dni!

Jeżeli marzycie o złowieniu pięknego karpia w zimowej scenerii zapoznajcie się z treścią poniższego wpisu na naszym blogu!

Raven Fishing Polska 2 marca 2021
Jak złowić pięknego karpia w bardzo  zimne dni!
Jak złowić pięknego karpia w bardzo zimne dni!
Od wielu lat istniało przekonanie, że karp jako ryba ciepłolubna nie pobiera pokarmu w chłodniejszych miesiącach. Mimo wielu trudności związanych z zasiadkami w niesprzyjających warunkach karpiarze mogą pochwalić się pięknymi, regularnie łowionymi rybami. Jeśli tafla zbiornika jest wolna od lodu warto spróbować złowić swojego pierwszego zimowego karpia.

Przypon – to w dużej mierze od niego zależy nasza skuteczność Jak złowić karpia zimą

Gdy temperatura wody drastycznie spada karpie stają się ospałe, jeśli zdarzy im się pobierać pokarm robią to bardzo ostrożnie, często z czystej ciekawości. W takich sytuacjach kluczową rolę odgrywa przypon, który powinien być skrócony do 10-12cm. Warto rozważyć zastosowanie fluocarbonu i zestawów typu D-Rig lub Chod-Rig. Jeśli warunki na łowisku nie pozwalają na użycie krótkich przyponów np. ze względu na gruba warstwę mułu warto skrócić włos do niezbędnego minimum. Niezwykle ważnym elementem jest sam haczyk, który powinien być bardzo ostry i chwytny. Zimą i wczesną wiosną polecam mniejsze rozmiary w zakresie od 6 do 8.

Zestaw końcowy – wybór ciężarka, centryczny czy przelotowy ?
Jak złowić karpia zimą

Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się mieć puste branie lub pojedyncze piknięcia sygnalizatora. W większości przypadków podejrzewamy białoryb, uciąg wody lub wiatr. Czy faktycznie tak jest? A może to ostrożne ryby skutecznie wypluwają przypon z pyska? Co zrobić aby zwiększyć szanse pewnego zacięcia i zminimalizować ryzyko pustych brań? Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie centrycznego ciężarka, który ma najlepiej rozłożony środek ciężkości. Jeśli łowimy z wywózki na większym dystansie i zależy nam na zrzuceniu obciążenia podczas brania warto rozważyć użycie systemu COG Kordy, który jest równie skuteczny.

Pogodowa huśtawka – na co zwrócić uwagę

Skoki ciśnienia, silne wiatry, mrozy, ocieplenie, opady - jaka pogoda sprzyja żerowaniu karpi? Na to dość często pojawiające się pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Teoretycznie stabilna pogoda bez większych zmian powinna przynosić najlepsze efekty. Jednak sytuacja nad wodą pokazuje zupełnie co innego. Często duże ryby biorą na załamaniu pogody lub podczas gwałtownego wzrostu ciśnienia. Najsłabsze efekty miałem na równym i wysokim ciśnieniu jednak dotyczyło to głębokich jezior. Gdy woda była zimna ryby dobrze żerowały na ociepleniu połączonym z wiatrem z południa lub z zachodu. Warto zaznaczyć, ze każdy zbiornik rządzi się swoimi prawami, nie ma złej ani dobrej pogody, jeśli mamy czas jedźmy nad wodę aby przekonać się czy ryby faktycznie biorą.

Obserwacja wody kluczem do sukcesu.
Jak złowić karpia zimą

Wiele godzin bez brania potrafi zniechęcić każdego wędkarza. Warto zastanowić się czy ryby faktycznie nie żerują, czy może to my popełniamy jakiś błąd? Zimową porą kluczem do sukcesu jest obserwacja wody. Gdy temperatura wody drastycznie spada karpie trzymają się konkretnych miejsc i nie przemieszczają w poszukiwaniu pokarmu tak jak latem. Konieczne jest podanie zestawu dosłownie pod pysk. Bardzo często ryby stoją w bezruchu w połowie wody lub tuż nad dnem w najgłębszych miejscach zbiornika, które zdecydowanie polecam. Równie interesujące są okolice zatopionych drzew lub głębsze stoki podwodnych górek. Jeśli przez długi czas nie mamy brania warto szukać ryby często zmieniając miejsce położenia zestawu.

Nęcenie i przynęta – magia złotej kulki
Jak złowić karpia zimą

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór przynęt i zanęt, pozostaje pytanie, które będą skuteczne zimą lub wczesną wiosną? Zacznijmy od nęcenia. Polecam miks składający się z drobnego pelletu, pokruszonych kulek oraz zanęty, precyzyjnie podany w worku lub siatce PVA. Zrezygnujmy z nęcenia grubszą frakcją, jeśli ryba pojawi się w łowisku nie może się nasycić, największy kąsek ma stanowić nasza przynęta. Często dostaje pytania, czemu tak dużo łowisz, która kulka jest tak skuteczna ? Oczywiście używam różnych przynęt, jedne smakują rybom mniej, a inne bardziej, jednak kluczem do sukcesu jest lokalizacja. Zestaw musimy podać karpiom w ich naturalnej stołówce co zdecydowanie poprawi naszą skuteczność. Oczywiście zimową porą warto zwrócić uwagę na podstawowe cechy przynęty czyli wielkość i jej pracę – rozpuszczalność. Polecamy małe kulki tonące średnicy do 15 mm, najlepiej szybko pracujące. Równie skuteczne są kulki pływające lub o neutralnej wyporności.

Komfortowe wędkowanie – jak się przygotować do zimowej zasiadki

Znaczne spadki temperatur, często w połączniu z opadami i silnym wiatrem potrafią dać w kość najbardziej wytrwałym wędkarzom. Jak się odpowiednio przygotować do wędkowania w ekstremalnych warunkach? Jeśli mamy w planie spędzić więcej niż dobę nad wodą konieczny będzie namiot z narzutą, która poprawia termikę wnętrza i minimalizuje ryzyko skraplania wody. Łóżko karpiowe, tutaj nie będę się rozpisywał, w dużym skrócie polecam modele z polarowym materacem. Śpiwór– zdecydowanie model 5 sezonowy, który gwarantuje komfort i ciepło w temperaturach dochodzących do -20 stopni w zależności od producenta. Polecam odzież termiczną oraz ciepły kombinezon, który zapewni ochronę przed wiatrem oraz opadami. Nie zapomnijmy o nieprzemakalnych butach z grubą podeszwą.

Podczas dłuższej zasiadki ważny jest ciepły posiłek, który przygotujemy na turystycznej kuchence gazowej
Jak złowić karpia zimą

Przed pakowaniem sprzętu przygotujmy listę z rzeczami, które musimy ze sobą zabrać. W czasie kompletowania odznaczajmy pozycje, które już spakowaliśmy tak aby niczego nie zapomnieć. Jesteś już w pełni gotowy do łowienia karpi zimą, pamiętaj żeby podzielić się z nami swoimi przemyśleniami nt. tego wpisu oraz zajrzyj na nasz profil na FB.

Autor tekstu: Mariusz Sadowski jest zapalonym karpiarzem oraz wieloletnim pracownikiem Raven Fishing Polska. 

0 komentarze

Komentarz

Komentarz do tego artykułu

Maksymalnie 1000 znaków
Otrzymaliśmy Twój komentarz. Zostanie on wyświetlony na stronie po zatwierdzeniu go przez webmastera.
Nie udało się przetworzyć Twojej odpowiedzi, spróbuj ponownie.