• Darmowa dostawa od 299 zł
  • Tylko oryginalne produkty
  • Możliwość zwrotu w ciągu 30 dni

Jak zachować ciepło w zimie

Wędkowanie w zimie może być wspaniałe. Mniejszy tłok nad wodą sprawia, że łowienie jest bardziej kameralne, a świeże i czyste powietrze daje dużo energii. Jednak aby czerpać przyjemność z przebywania nad wodą zimą, należy zadbać by było nam ciepło!

Raven Fishing Polska 10 marca 2021
Jak zachować ciepło w zimie
Jak zachować ciepło w zimie
Jak zachować ciepło w zimie! Wędkowanie w zimie może być wspaniałe. Mniejszy tłok nad wodą sprawia, że łowienie jest bardziej kameralne, a świeże i czyste powietrze daje dużo energii. Jednak aby czerpać przyjemność z przebywania nad wodą zimą, należy zadbać by było nam ciepło! Poniżej przedstawiamy Wam kilka wskazówek jak tego dopilnować.

1. Więcej warstw oznacza lepszą izolację.
]Ogólna zasada jest prosta: im więcej warstw odzieży tym lepsza izolacja. Ciepło naszego ciała oddawane jest na zewnątrz. Im lepiej je odizolujesz od otoczenia tym będzie Ci cieplej. Najlepszy efekt uzyskasz szybko nagrzewając powietrze między kolejnymi warstwami ubrań. W tym celu warto zastosować minimum trzy warstwy ubrań.
Warstwa 1. Bielizna termiczna Bielizna termiczna to pierwsza warstwa przylegająca do ciała i niezatrzymująca wilgoci. Dzięki temu Twoja skóra pozostaje sucha i nie jest podatna na wychłodzenie. Mniejsza ilość powietrza między ciałem, a odzieżą znacznie szybciej się nagrzewa. W ten sposób w krótkim czasie uzyskujemy wrażenie ciepła, czego bielizna bawełniana nie jest w stanie zapewnić.
Warstwa 2. Odzież izolacyjna Zadaniem kolejnej warstwy izolacyjnej jest zatrzymanie ogrzanego powietrza oraz dalsze przenoszenie wilgoci na zewnątrz. Jako tą warstwę najlepiej jest użyć odzieży polarowej lub typu softshell. Dzięki tej warstwie ciało się nie wychładza, a nadmiar ciepła wraz z wilgocią jest odprowadzany na zewnątrz.
Warstwa 3. Warstwa wodoodporna i wiatroszczelna Trzecia warstwa powinna chronić przed wiatrem i wilgocią. Jej zadaniem jest zabezpieczenie dwóch poprzednich warstw. Należy pamiętać, że aby dwie pierwsze warstwy spełniały swoje zadanie, muszą być suche. W tym przypadku warto zastosować odzież oddychającą – tzw. membranową. Zapewni ona odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a także odpowiednią wodoszczelność.

Dobre ubranie to gwarancja przyjemnie spędzonego czasu
Jak się ubrać zimą nad wodę  

2. Załóż czapkę
Nasza głowa jest prawie całkowicie pozbawiona ochronnej warstwy tłuszczowej, przez co odczuwanie chłodu i podatność na wychłodzenie w tej części naszego ciała jest zdecydowanie większa niż np. dłoni. Wielokrotnie nie jeden z nas przekonał się, że przewianie głowy (i to nie koniecznie w najzimniejszej porze roku) kończyło się katarem lub wręcz zapaleniem zatok. Zadbajmy o to by uniknąć tak przykrych konsekwencji. Czapka powinna być wykonana z oddychającego i jednocześnie wodoodpornego materiału. Należy zadbać aby przez cały czas była sucha – zasada jest taka sama jak przy pierwszej warstwie.

3. Nie zapomnij o rękawiczkach
Spinningiści mają ograniczone możliwości ogrzania się. Karpiarze mogą skorzystać z namiotów, ale nawet w takim przypadku rękawiczki nie są zbędnym luksusem. Zmarznięte dłonie i zesztywniałe palce to nic przyjemnego zwłaszcza gdy trzeba szybko zmienić przynętę lub zawiązać węzeł.

Rękawiczki zimą nie są zbędnym luksusem
Wędkarz w rękawiczkach foxa zimą 4.

4. Wybierz odpowiednie buty
Zasady jakimi powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniego obuwia na chłodne dni są takie same jak przy doborze pozostałej części ubioru. Stopy powinny pozostać suche i być dobrze odizolowane od otoczenia – szczególnie kiedy podłoże po którym chodzisz jest mokre! Unikaj skarpet bawełnianych. Wybierz skarpety termiczne lub narciarskie. Takie skarpety odprowadzają wilgoć. Buty nie mogą być zbyt ciasne. Stopa nie powinna być ściśnięta aby nie utrudniać przepływu krwi. Luźniejsze buty dają też możliwość założenia grubszej skarpety lub dwóch par skarpet, zwłaszcza gdy nad wodą jest zimno. Dobrym wyborem na trudne warunki atmosferyczne są specjalne buty takie jak Muck boots.

Termiczne skarpety i dobre buty sprawiają, że wędkowanie jest o wiele przyjemniejsze! Wędkarz w zimowych butach

5. Jedz i pij regularnie
W chłodne dni organizm zużywa dużo energii do utrzymania stałej temperatury ciała (ogrzania się). Bez uzupełniania energii z zewnątrz będziemy szybko się męczyli/marzli. Kanapki, ciepła zupa w termosie, batony energetyczne dla sportowców są idealnym źródłem uzupełnienia energii. Nie zapomnij też o gorącej herbacie lub kawie. Kilka kęsów posiłku i łyk ciepłego napoju szybko Cię rozgrzeje i doda energii do dalszego wędkowania.

Regularnie spożywaj gorące posiłki lub napoje, aby nabrać energii Wedkarze przy ognisku zimą nad wodę

6. Śpiwór
Jeżeli planujesz dłuższą zasiadkę nad wodą, zadbaj o dobry śpiwór. Podobnie jak ubranie, śpiwór powinien dobrze izolować Cię od zimnego powietrza, odprowadzać wilgoć i być nieprzemakalny. Trwałe zamki, dające możliwość spięcia śpiwora z łóżkiem dają gwarancję długiego i bezproblemowego użytkowania. Pamiętaj aby śpiwór nie był zbyt wąski! Jeżeli leżąc w śpiworze zdjąłeś wierzchnie warstwy odzieży trzymaj je w śpiworze. Kiedy będziesz potrzebował szybko się ubrać Twoje ubranie będzie ogrzane!  

Trzymajcie się ciepło i do zobaczenia nad wodą!

0 komentarze

Komentarz

Komentarz do tego artykułu

Maksymalnie 1000 znaków
Otrzymaliśmy Twój komentarz. Zostanie on wyświetlony na stronie po zatwierdzeniu go przez webmastera.
Nie udało się przetworzyć Twojej odpowiedzi, spróbuj ponownie.