• Darmowa dostawa od 299 zł
  • Tylko oryginalne produkty
  • Możliwość zwrotu w ciągu 30 dni

Magia ziaren

Ziarna stanowią jedną z najskuteczniejszych zanęt i przynęt na duże karpie lub amury. Wędkarze najczęściej sięgają po kukurydzę, orzechy tygrysie, konopie, groch, łubin i wiele innych.

Raven Fishing Polska 29 września 2021
Magia ziaren
Magia ziaren

Magia ziaren

Ziarna stanowią jedną z najskuteczniejszych zanęt i przynęt na duże karpie lub amury. Wędkarze najczęściej sięgają po kukurydzę, orzechy tygrysie, konopie, groch, łubin i wiele innych. Niewątpliwym atutem ziaren jest ich niska cena, szczególnie w porównaniu do kulek proteinowych. Warto zaznaczyć, że ziarna są całkowicie naturalnym pokarmem dlatego bardzo szybko wzbudzają zainteresowanie żerujących karpi. Niewielki rozmiar sprawia, że ryby dłużej przebywają w łowisku wyjadając najmniejsze cząstki. Za ziarnami przepadają praktycznie wszystkie gatunki ryb spokojnego żeru dlatego nasze łowisko z dużym prawdopodobieństwem odwiedzą stada leszczy oraz płoci. Nęcenie ziarnem sprawi, że ryby stworzą między sobą konkurencję pokarmową przez co będą mniej ostrożne co w rezultacie da nam niesamowite efekty.

Ziarna surowe czy preparowane ?

W sprzedaży znajdziemy szeroką ofertę preparowanych ziaren gotowych do natychmiastowego użycia. Warto mieć w swojej torbie wędkarskiej chociaż niewielki słoiczek kukurydzy lub orzechów tygrysich, które są świetną i całkowicie naturalną przynętą. Podczas regularnego nęcenia miejscówki bardziej ekonomiczny jest zakup surowych ziaren i ich własnoręczne przygotowanie.

Musimy pamiętać, że surowe ziarna mogą okazać się szkodliwe dla ryb dlatego po ugotowaniu sprawdźmy czy są odpowiednio miękkie. Karpiarze najczęściej używają kukurydzy, orzechów tygrysich oraz konopi. Poniżej przedstawiam bardziej szczegółowy opis wraz ze sposobem przygotowania.

Kukurydza

Jedną z najbardziej popularnych i chętnie pobieranych przez ryby zanęt i przynęt jest kukurydza. W sklepach wędkarskich, a nawet spożywczych możemy kupić kukurydzę w puszce, która jest bardzo miękka i słodka. Mimo ponadprzeciętnej skuteczności posiada niewątpliwą wadę - jest uwielbiana przez mniejsze gatunki ryb, które bardzo szybko czyszczą naszą miejscówkę nie pozostawiając nic dla karpi.

Na karpie i amury polecam twardą kukurydzę, którą sam przygotowuję. Warto zaznaczyć, że nawet po ugotowaniu moje ziarna będą duże twardsze od tych, które znajdziemy w puszce. Oczywiście mniejsze gatunki ryb również będą wyjadały gotowaną kukurydzę jednak nie z taką zachłannością jak kukurydze konserwową. Pozostaje pytanie jak przygotować kukurydzę?

Gotowanie kukurydzy

Przygotowanie surowej kukurydzy jest banalnie proste. Wystarczy nasypać pół wiadra ziaren, a następnie zalać je wodą. Pamiętaj aby pozostawić odpowiednią ilość miejsca ponieważ kukurydza napęcznieje i znacznie zwiększy swoją objętość. Po upływie 48 godzin kukurydzę należy ugotować. W tym celu odlej wodę z kukurydzy, którą moczyłeś, weź duży garnek, napełnij do połowy kukurydzą i zalej świeżą wodą. Gotuj pod przykryciem około 30min. Jeśli chcesz aby kukurydza była bardzo miękka nie odlewaj wody tylko pozostaw do ostygnięcia, przez ten czas kukurydza „wypije” wodę i jeszcze bardziej napęcznieje.

Tak przygotowana kukurydza jest w pełni bezpieczna i gotowa do natychmiastowego użycia. Jeśli wiesz, że nie zużyjesz całej porcji wystarczy, że ją zamrozisz.

Konopie

Nasiona konopi to doskonała przynęta i zanęta na większość gatunków ryb spokojnego żeru. Niezwykle skuteczna na leszcze, płocie i oczywiście karpie. Nasiona dostępne w sprzedaży są dość twarde dlatego wymagają odpowiedniego przygotowania. Pierwszym krokiem podobnie jak w przypadku kukurydzy jest moczenie przez około 24-48 godzin co znacznie przyspieszy proces gotowania.

Gotowanie konopi

Do garnka wsypujemy namoczone konopie, zalewamy wodą i rozpoczynamy gotowanie. Po upływie 20-30min nasiona zaczną pękać ukazując charakterystyczne, białe kiełki. Gdy większość ziaren pęknie konopie są gotowe do użycia. Jeśli nie jedziemy od razu na ryby polecam zostawić ziarna w garnku aby te powoli wystygły. Oczywiście nie wszystkie nasiona pękną, w dużej mierze zależy to od ich świeżości oraz stopnia wysuszenia.

Orzechy tygrysie

Orzechy tygrysie charakteryzują się słodkim smakiem, który nieco przypomina migdał. Surowe orzechy tygrysie tak jak wszystkie ziarna wymagają odpowiedniego przygotowania ponieważ zbyt twarde mogą być szkodliwe dla ryb! Jak prawidłowo przygotować orzechy tygrysie?

Gotowanie orzechów tygrysich

Pierwszym krokiem podobnie jak w przypadku kukurydzy oraz konopi jest moczenie. W tym celu weź duży garnek lub wiadro, napełnij je do połowy orzechami, a następnie zalej wodą. Pamiętaj, że podczas moczenia orzechy tygrysie znacznie zwiększą swoją objętość. Po upływie 48 godzin możesz rozpocząć gotowanie. Polecam zaopatrzyć się w duży garnek co znacznie przyspieszy cały proces. Orzechy są najtwardszymi ziarnami z całego zestawienia dlatego gotowanie powinno trwać nie krócej niż 50-60min. Gdy zdejmiesz garnek z palnika możesz zwiększyć atrakcyjność orzechów poprzez dodanie przypraw oraz aromatów. Oczywiście nie jest to konieczne ponieważ naturalny zapach ziaren jest i tak bardzo atrakcyjny dla karpi i amurów.

Po ugotowaniu orzechy wraz z wodą należy przelać do wiadra i pozostawić z lekką niedomkniętą przykrywką. Po upływie 48 godzin orzechy zaczną fermentować czego pierwszym objawem będzie pojawienie się charakterystycznej, gęstej galarety. Tak przygotowane ziarna są gotowe do użycia. Podczas nęcenia warto wlać do wody „galaretę” która wytworzy tuż nad dnem atrakcyjną dla ryb chmurę zapachową.

Sklep Raven Fishing

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące nęcenia karpi ziarnami lub po prostu chcesz porozmawiać o wędkarstwie – koniecznie skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub odwiedź nasz sklep stacjonarny w Warszawie.

Chcesz pochwalić się swoimi zdobyczami ? Koniecznie wyślij nam swoje zdjęcia przez Facebooka lub bezpośrednio na maila sklep@raven-fishing.pl.

Pozdrawiamy i życzymy samych sukcesów nad wodą !