• Darmowa dostawa od 299 zł
  • Tylko oryginalne produkty
  • Możliwość zwrotu w ciągu 30 dni

Mata karpiowa

Jednym z najważniejszych i jednocześnie podstawowych elementów wyposażenia każdego karpiarza jest bezpieczna mata przeznaczona do odhaczania złowionych okazów.

Raven Fishing Polska 21 września 2021
Mata karpiowa
Mata karpiowa

Mata karpiowa

Jednym z najważniejszych i jednocześnie podstawowych elementów wyposażenia każdego karpiarza jest bezpieczna mata przeznaczona do odhaczania złowionych okazów. Na rynku znajdziemy zarówno kompaktowe modele przeznaczone dla mobilnych wędkarzy jak i cięższe kołyski, które bez problemu zmieszczą rekordowe karpie lub amury.

Bezpieczna mata karpiowa

Jako wędkarz i miłośnik przyrody z pewnością dbasz o złowioną rybę dlatego starasz się ją wypuścić w jak najlepszej kondycji aby odwiedziła Cię ponownie. Mata karpiowa pozwala bezpiecznie odhaczyć złowiony okaz i zrobić klika zdjęć bez ryzyka uszkodzenia łusek oraz wrażliwego śluzu. Większość mat posiada dodatkowe przykrycie dzięki któremu ryba szybciej się uspokaja, a wędkarzowi daje czas na naszykowanie aparatu oraz wagi.

Jeśli nie posiadasz slinga służącego do wypuszczania złowionych ryb możesz wykorzystać w tym celu matę karpiową. Wystarczy, że zanurzysz ją delikatnie w wodzie i chwilę zaczekasz, ryba po chwili powinna nabrać sił i szybko odpłynąć.

Rodzaje mat karpiowych

Maty karpiowe występuje w wielu wariantach. Na rynku znajdziemy zarówno podstawowe modele w niskiej cenie jak i duże kołyski, wanienki, a nawet maty pompowane. Nawet najtańsza mata jest lepsza niż jej brak, cienki materac ochroni rybę przed ostrymi kamieniami, piachem, patykami. Jeśli nasze zasiadki są dłuższe lub łowimy większe ryby należy rozważyć zakup dużej wanienki lub kołyski. Warto zaznaczyć, że cienkie maty nie zapewniają należytej ochrony i niosą ze sobą ryzyko zsunięcia ryby podczas robienia zdjęć lub odhaczania.

Bezpieczna mata karpiowa powinna posiadać gruby materac oraz wysokie krawędzie zapobiegające wypadnięciu złowionej ryby. Większość mat składa się na pół, lub posiada zapięcie na rzepy (np. kołyski lub wanienki) co zapewnia dodatkową ochronę.

Kołyska

Jedną z najbardziej popularnych na rynku mat karpiowych jest kołyska. Konstrukcja bazuje na wytrzymałym, najczęściej metalowym stelażu z regulowanymi nogami zapewniającymi stabilne podparcie nawet na nierównym gruncie. Ten typ maty sprawia, że ryba wisi nad ziemią co minimalizuje ryzyko otarć. Jedynym minusem kołyski jest jej waga i nieco większe wymiary transportowe. Oczywiście dla wędkarzy, którzy mają możliwość dojechania samochodem bezpośrednio na stanowisko nie powinno to stanowić problemu.

Sprawdź ofertę mat karpiowych w sklepie Raven Fishing

Bez względu na to jakiej maty używasz pamiętaj aby ją wcześniej zwilżyć. Jeśli łowisz w upalne, letnie dni często zmieniaj wodę w wiaderku ponieważ w dość krótkim czasie potrafi się mocno nagrzać. Rybę należy polewać wodą ze zbiornika w którym łowimy.

Sklep Raven Fishing

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z dużymi rybami lub po prostu chcesz porozmawiać o wędkarstwie – koniecznie skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub odwiedź nasz sklep stacjonarny w Warszawie.

Chcesz się pochwalić swoimi zdobyczami ? Koniecznie wyślij nam swoje zdjęcia przez Facebooka lub bezpośrednio na maila sklep@raven-fishing.pl.

Pozdrawiamy i życzymy samych sukcesów nad wodą !